Vytvořila se parta a kluky baví na sobě pracovat - trenér Jaroslav Novák

05.12.2014 00:00

Rohovládova Bělá - Bělský trenér Jaroslav Novák měl kvůli zraněním, která stála tým lepší postavení v tabulce, hlavu v pejru. Velice spokojen byl ale s tréninkovou morálkou a k tomu dodává:

Sokol Rohovl. Bělá - celkem:
8. místo, 13 zápasů, 5 výher, 4 remízy, 4 prohry, skóre 32:19, 20 bodů
Doma
5. místo, 6 zápasů, 4 výhry, 1 remíza, 1 prohra, skóre 20:6, 13 bodů
Venku
9. místo, 7 zápasů, 1 výhra, 3 remízy, 3 prohry, skóre 12:13, 7 bodů
Penalty
Celkem: 1:3, doma 0:1, venku: 1:2.
Nejlepší střelci
9 – Starý, 8 – Kotajny, 5 – Tomič, 4 – Strouhal

Neštěstí nechodí po horách, ani po lidech, ale po TJ Sokol Rohovládova Bělá. Ironicky by se mohla označit jako Klub pevného zdraví… Těžko byste totiž hledali hráče, který by neutrpěl alespoň nějaké zranění. Na jaře i teď na podzim musel trenérJAROSLAV NOVÁK, spíše než vymýšlet taktiku na soupeře, po nocích dumat koho vůbec nasadí do zápasu.

Trenére, jak byste v kostce shrnul podzimní část u vás v Bělé?
S ohledem na velkou obměnu hráčského kádru mladými hráči a rozsáhlou marodku zapříčiněnou nedoléčením dlouhodobých zranění či jejich znovuobnovením, panuje nakonec v týmu spokojenost. I když umístění v tabulce mohlo být lepší.

A jak byste charakterizoval letošní I. B třídu jako celek?
Soutěž je letos značně vyrovnaná. Počítal jsem s nadvládou Libišan, příjemně mě překvapil Zámrsk. Na druhou stranu mě mrzí, že poslední dvě místa v tabulce okupují zástupci z našeho okresu: Rosice a Mnětice.

Traduje se, že druhý rok v dané soutěži je těžší než ten premiérový. Vy s tím ale problémy nemáte. Co říkáte?
V minulé sezoně jsme byli nováčkem se vším všudy. Letos nás zatím nic nepřekvapilo natolik, že bychom to neustáli. A mám hlavně na mysli psychickou stránku.

Vaším cílem určeným pro tuto sezonu bylo umístit se lépe než v té loňské. Jsme sice teprve v polovině, ale zdá se, že je vám to osmé místo nějak souzené…
Cíl je jedna věc, a jeho realizace druhá. O získání bodů rozhodují zdánlivé maličkosti a samozřejmě trocha štěstí. Jsme v silném a vyrovnaném středu tabulky, kde vás jedna, dvě výhry nebo prohry posunou úplně někam jinam.

Dále jste chtěli zapracovat na zlepšení tréninkové morálky a zabudovat do kádru nové hráče. Jak jste spokojen s tímto?
S tímto jsem velice spokojen. Hráči pravidelně a poctivě absolvovali dvě tréninkové jednotky týdně. Morálka se markantně zlepšila, výrazně tomu napomohl příchod nových mladých hráčů. Vytvořila se skvělá parta a kluky baví na sobě pracovat.

Bělá je na tom velmi dobře po fotbalové stránce, ale doplácí na časté absence. Což se oproti loňské sezoně nezměnilo. To už nemůže být náhoda, nemyslíte?
Máte pravdu, to si sami říkáme také. Tak jednak se nám nepodařilo doléčení u tří dlouhodobých zraněných hráčů (Habiger, J. Morávek a Pařízek). Ani jeden zápas neodehrál pro služební povinnosti asistenta trenéra v FK Pardubice Pospíšil. Těsně před sezonou odešel do Vysoké nad Labem Prorok. V přípravě se zranil Tamchyna, který chyběl velkou část podzimu. No a v jeho průběhu se vážně zranili Klír a Víťa Zavřel, pro kterého to patrně dokonce znamená předčasné ukončení jeho dlouholeté fotbalové kariéry. Ještě nás postihla další lehčí zranění některých kluků, která si vyžádala absenci dvou až třech týdnů.

Začátek soutěže jste měli vcelku solidní, ovšem pak jste zabředli do průměru…
Je pravda, že soutěž jsme dobře odstartovali, ale pak jsme nejen z výše uvedených důvodů klesali tabulkou. Přesto se nedá říci, že bychom v nějakém zápase vyloženě propadli. Pokud jsme prohráli, tak o gól nebo na penalty. Pouze v Sezemicích činil rozdíl dvě branky.

Zdá se, že Bělá byla, je a bude mužstvem dvou tváří. Doma se takřka může spolehnout na bodový zisk. Jak to vnímáte vy?
Doma se nám hraje dlouhodobě dobře. Velké, vždy perfektně připravené hřiště na Dolíčku nám umožňuje hrát kombinační fotbal. A přesně to je naší prioritou.

Za to venku je to se sbíráním bodů trochu více složitější. V čem vězí problém?
Pochopitelně venku se nehraje nikomu dobře. A když ke specifickým skutečnostem venkovních stadionů přidáte „kvalitu" některých hracích ploch, tak to mnohdy s fotbalem, kterým se chceme prezentovat, má opravdu pramálo společného.

Co se týče počtu vstřelených branek, číslo 32 není malé ale… Zkresluje to drtivá výhra nad Mněticemi. Trefit se do černého je někdy pořádná fuška, viďte?
Přesně tak. V utkání s Mněticemi se nám dařilo střelecky, výhru 10:0 si hráči náležitě užili. Nicméně byla řada utkání, kde nás koncovka vyloženě zranila, což nás stálo vyšší počet bodů.

Řadíte se k týmům s nejpevnější defenzivou, přesto to na lepší umístění nestačí. Jak jste spokojen s obranou?
Na defenzivě jsme hodně zapracovali, ale vlivem zranění jsme často alternovali na pozici stopera. Kluci to však na tomto postu zvládli, Jinak jsme s obranou takřka nehýbali a bylo to znát. Za obranou činnost je potřeba pochválit celé mužstvo, včetně brankářů.

Rohovládova Bělá A nemá dohromady s rezervou až tak úzký kádr, přesto kolikrát jste hráli celý zápas jen v jedenácti…
Béčko nám hodně pomáhalo. Přesto i s jeho pomocí jsme hráli častokrát bez možnosti střídání. Během zimní přestávky musíme zapracovat na doplnění kádru, aby se tato katastrofální a především na psychiku náročná situace již neopakovala.

Chutným kořením letošní I. B třídy je vysoký počet okresních derby. Prakticky v polovině zápasů. Jak je vnímáte a jak je to s motivací před těmito zápasy?
My se připravujeme na všechna utkání stejně. Neděláme rozdíly před těmito derby zápasy. Pochopitelně více sledujeme své okresní kolegy, jak postupují tabulkou. Nicméně to je vše…

Nově platí pravidlo, že v případě remízy se zahrávají penalty. Jak hodnotíte tuto novinku?
Novinka je to rozhodně zajímavá, především pro diváky. Na druhou stranu někde ani diváci nevěděli, že se při remíze penalty kopou a hráči je museli vracet zpět (úsměv). Nám tato doplňková dovednostní soutěž rozhodně nejde.

Ano, nejde. Vašemu týmu totiž přinesly penalty jediný bod ze čtyřech možných. Končí tréninky speciální přípravou?
Při tréninku nám určitě zbývá čas na zahrávání standardních situací, pokutových kopů nevyjímaje. Paradoxně hráči, kteří o tréninku jsou v této dovednosti excelentní, při zápase chybují. Je to převážně o hlavách.

Jaký byl ve vašich očích nejlepší a naopak nejhorší zápas podzimu a případně proč?
Každému se líbil samozřejmě zápas s Mněticemi, ale skvěle jsme zahráli v Libišanech. Dále musím zmínit druhé poločasy v Řečanech a Nasavrkách, kde jsme dokonce v deseti vstřelili tři góly. Vyloženě se nám nepovedly střety v Sezemicích, v Dobříkově, kdy jsme hráli takřka na jednu bránu a domácí nás ztrestali ojedinělou střelou z dálky a následně udolali v penaltách. Nejvíce nás ale mrzí poslední zápas podzimu doma s Rosicemi. V sestavě zdevastované zraněními jsme také prohráli po penaltovém rozstřelu.

Jaké jsou cíle pro jaro a jak jich dosáhnout?
Doplnit tým o další, především mladé hráče. Doléčit stávající zraněné, stabilizovat kádr a v přípravě poctivě zapracovat na fyzičce. A hlavně se bavit se fotbalem…

 

Autor: Zdeněk Zamastil